Jaki statyw wybrać do tablicy interaktywnej?

Tablica interaktywna w dzisiejszych czasach staje się coraz popularniejsza w różnego rodzaju placówkach oświatowych takich jak szkoły podstawowe, gimnazja, licea czy przedszkola. Proces wyboru tablicy jest pierwszym wyzwaniem i jeśli dokonamy już wyboru technologii, rozmiaru czy oprogramowania jakie oferuje tablica to urządzenie musi zostać fizyczne zainstalowane w pomieszczeniu, w którym będzie wykorzystywana. Oczywiście z pomocą przyjdą tu wyspecjalizowane firmy pomagające w wyborze sprzętu, ale także świadczące usługi instalacji oraz szkolenia z zakresu obsługi tablicy.  Niemniej jednak wyzwaniem może być także sytuacja gdy z tablicy będzie korzystać wiele osób o różnym wzroście np. gdy w sali odbywają się zajęcia dla młodszych i starszych klas lub gdy niektóre osoby są niepełnosprawne i poruszają się na wózku inwalidzkim.

Jak zamontować statyw?

Standardową metodą instalacji tablicy jest powieszenie jej na ścianie. Tablica w zestawie powinna posiadać elementy montażowe, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa instalacji na ścianie.

W przypadku znacznie cięższych tablic interaktywnych LCD niezbędne jest dokupienie, odpowiedniego do przekątnej tablicy, uchwytu który zapewni należyty sposób montażu.

Powyższe rozwiązania montażowe są rozwiązaniem podstawowym zapewniającymi jednak pełną funkcjonalność podczas pracy z tablicą.

Najprostszy montaż tablicy interaktywnej, zapewniający przemieszczanie jej, jednak bez zamontowanego projektora możliwy jest dzięki statywowi do tablic interaktywnych.

Dla osób chcących podnieść komfort korzystania z tablicy interaktywnej dostępne są rozwiązania umożliwiające regulację wysokości na jakiej umieszczona jest tablica podczas użytkowania.

Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na regulację położenia tablicy jest regulowany uchwyt ścienny dający możliwość ręcznego przesuwania tablicy w górę i w dół w zakresie 40 cm. Dzięki temu zamontowanie takiego statywu w taki sposób, aby w najniższym położeniu dół tablicy znajdował się na wysokości 40 cm pozwoli następnie przesunąć ją do wysokości 80 cm. Taka konfiguracja może się idealnie sprawdzić w początkowych klasach szkoły podstawowej gdzie nauczyciel korzysta z tablicy w najwyższej pozycji a uczniowie mogą wygodnie pisać po przesunięciu jej na sam dół. Aby przesunąć tablicę wystarczy złapać za uchwyt i lekko ruszyć w górę lub w dół. Uchwyt posiada zintegrowane ramię do projektora dzięki czemu regulowana jest wysokość całego zestawu umożliwiająca w każdej chwili korzystanie z niego. Mechanizm oparty na sprężynach gazowych działa bardzo płynnie i nie wymaga używania dużej siły.

Jeśli istnieje konieczność przemieszczenia tablicy wraz z zestawem w pomieszczeniu lub też pomiędzy pomieszczeniami tablica z projektorem może zostać przetransportowana w wygodny sposób dzięki mobilnemu regulowanemu statywowi. Ramię na którym zamontowany jest projektor można złożyć wzdłuż tablicy dzięki czemu zestaw może przejechać bez problemu przez futrynę drzwi o wymiarach 200 x 80 cm.

Największy komfort pracy w środowisku, gdzie z tablicy korzystają osoby o różnym wzroście, można uzyskać dzięki uchwytom elektrycznie regulowanym. W takich rozwiązaniach przemieszczanie tablicy w górę i w dół odbywa się wyłącznie naciskając przyciski pilota. Tablica automatycznie podnosi się lub opuszcza dzięki silnikowi elektrycznemu.

Niejednokrotnie w salach ściany nie pozwalają na zamontowanie zestawu np. w przypadku gdy są to ściany wykonane z gipso-kartonu i nie utrzymają takiego ciężaru. W takiej sytuacji ponownie może Przydać się mobilny statyw regulowany w wersji ręcznej lub elektrycznej. W przypadku uchwytu elektrycznego ma on również możliwość zamontowania specjalnych głośników Speaker Pro dostosowanych do użytku z dowolną tablicą, projektorem i komputerem.

Najbardziej zaawansowane rozwiązania są używane do tablic interaktywnych LCD CTOUCH. Do dyspozycji są 3 elektrycznie regulowane statywy w wersji ściennej, mobilnej oraz umożliwiającej stworzenie z tablicy stołu interaktywnego. Każde rozwiązanie daje możliwość regulacji położenia tablicy w zakresie 50 cm a przypadku stołu również jej pochylenie.


Kategorie