Drukarka 3D w szkole? Sprawdź zalety drukarki 3D do placówki oświaty!

Drukarka 3D w szkole? Sprawdź zalety drukarki 3D do placówki oświaty!

Drukowanie przestrzenne niewątpliwie jest jedną z najbardziej fascynujących technologii ostatnich lat. Możliwość sprawnego stworzenia trójwymiarowego kształtu o dowolnej liczbie detali porusza wyobraźnię, a wiele osób nieustannie pracuje nad poszerzeniem jej zakresu zastosowania. Drukarki 3D coraz częściej pojawiają się, chociażby w szkołach i uniwersytetach. W jaki sposób można je jednak wykorzystać do przekazywania wiedzy uczniom? Czytaj dalej, by wszystkiego się dowiedzieć!

Na czym polega działanie drukarki 3D?

Urządzenia do drukowania przestrzennego działają w wielu różnych technologiach, spośród których największą popularnością cieszy się obecnie metoda FDM/FFF. Polega ona na podgrzewaniu specjalnego tworzywa sztucznego, czyli filamentu. Po roztopieniu głowica rozkłada go warstwami na wyznaczonym obszarze, odtwarzając przygotowany projekt produktu z dokładnością co do milimetra. Wytrzymałość gotowego wyrobu zależy od rodzaju zastosowanego tworzywa. Profesjonalne drukarki 3D korzystają przede wszystkim z materiałów takich jak:

  • PLA,

  • ABS,

  • PET-G,

  • PEI,

  • PEKK.

Wszystkie te tworzywa różnią się od siebie właściwościami i są przeznaczone do wielu celów. Tworzywa PLA wyróżniają się na przykład przystępnymi cenami, a PEKK ponadprzeciętną wytrzymałością. Przy zakupie należy się zatem kierować ich potencjalnym zastosowaniem. W warunkach szkolnych najlepiej sprawdzą się tanie materiały takie jak wspomniane PLA, a także ABS czy PET-G. Z powodzeniem wykorzystasz je do zaprezentowania studentom drukarki 3D w efektowny, przyciągający uwagę sposób.

Jak drukarka 3D może pomóc uczniom na lekcjach?

Nowoczesne technologie świetnie sprawdzają się w roli narzędzi dydaktycznych. Uczniowie są nimi najczęściej żywo zainteresowani i chętnie angażują się we wszelkiego zadania związane z ich praktycznym wykorzystaniem. W rękach pomysłowego nauczyciela drukarka 3D może stać się niezwykłą formą przekazywania i utrwalania nowej wiedzy. Podopieczni znacznie szybciej zapamiętają bowiem treści, które były im przedstawione w nietypowy sposób. Jakie jeszcze korzyści zapewnia drukowanie przestrzenne w warunkach szkolnych?

Większe zainteresowanie przedmiotem

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed nauczycielami jest niewątpliwie zapobieganie pewnej rutynie na lekcjach. Uczniowie chłoną wiedzę w mało efektywny sposób, jeśli wszystkie zajęcia wyglądają w dokładnie taki sam sposób. Wykorzystanie drukarki 3D do zaprezentowania wybranych informacji jest znakomitym sposobem stymulowania umysłów młodych ludzi. Możesz spodziewać się, że aktywność podopiecznych w znacznym stopniu wzrośnie. Dużo chętniej będą bowiem rozważać kontekst, w jakim nowoczesna technologia została wykorzystana.

szkola

Wizualna stymulacja

Bodźce wizualne mają bardzo duże znaczenie podczas prezentowania nowych treści. Nauczyciel zdecydowanie powinien dążyć do tego, by angażować na zajęciach możliwie największą liczbę zmysłów młodych ludzi. Do typowego omówienia wybranego tematu lekcji warto zatem dołożyć stymulację wzrokową. Drukarka 3D może na przykład cicho zajmować się stworzeniem gadżetu, który ma związek z prezentowanym zagadnieniem.

Niedrogie w wykonaniu rekwizyty

Sprzęt do drukowania przestrzennego da się też oczywiście wykorzystać w celu wytworzenia kilkunastu małych modeli, które byłyby wykorzystane w roli rekwizytów dla wszystkich uczniów na sali lekcyjnej. Zwróć jednak uwagę na to, że drukarka 3D potrzebuje dosyć dużo czasu na ukończenie jednego projektu. Z tego względu nauczyciel powinien wykonać wybrane gadżety z pewnym wyprzedzeniem, by podczas właściwych zajęć skupić się już wyłącznie na przekazywaniu wiedzy swoim podopiecznym. Każdy taki rekwizyt będzie też wyśmienitą pamiątką dla każdego ucznia, który wziął udział w lekcji z takim urządzeniem.

Drukarki 3D za rozsądną cenę – tylko na tanietablice.pl!

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z asortymentem tanietablice.pl. Mamy w ofercie wiele wyśmienitych urządzeń, które można świetnie wykorzystać podczas zajęć w szkole czy na uniwersytecie. Nasze drukarki 3D działają w sposób niezawodny i bardzo wydajny, więc z pewnością posłużą Ci do wykonania ciekawych projektów naukowych i mniejszych rekwizytów. Zamów wybrany produkt już teraz lub skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek wątpliwości!