Jak wybrać dobry projektor? Podpowiadamy!

Jak wybrać dobry projektor? Podpowiadamy!

Projektor multimedialny może być wykorzystywany m.in. w placówkach edukacyjnych oraz biurach podczas prezentacji, konferencji oraz szkoleń. Coraz więcej osób decyduje się też na korzystanie z rzutnika w domowym zaciszu, gdzie zastępuje telewizor. Co zrobić, żeby dobrze spełnił swoje zadanie? Warunkiem jest zakup odpowiedniego sprzętu. Z poniższymi wskazówkami będzie to znacznie prostsze!

 

Wybór projektora multimedialnego nie musi być trudny!

Rzutnik (inaczej projektor) jest urządzeniem służącym prezentacji obrazu na dużym ekranie. Źródłem nadawanego sygnału może być tu np. laptop, konsola do gier, odtwarzacz DVD, a nawet smartfon. Wyświetlenie filmu czy też prezentacji w większym rozmiarze przydaje się w wielu różnych miejscach, nie tylko podczas lekcji. Projektor multimedialny jest obecnie spotykany nawet w pubach, gdzie przydaje się do transmisji meczów i innych wydarzeń sportowych.

Wybór rzutnika może wydawać się dość skomplikowany, tym bardziej że istnieje wiele jego rodzajów. Ze względu na sposób wyświetlania obrazu wyróżnia się projektory LCD, DLP i LED. Pod uwagę należy wziąć też inne parametry, takie jak jasność, rozdzielczość czy też współczynnik kontrastu.

Cel wykorzystywania projektora

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać projektor należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę gdzie, po co i z jaką częstotliwością będzie on wykorzystywany. Dobierając projektor do rodzaju pomieszczenia, musisz sprawdzić jasność generowanego przez niego obrazu, która jest wyrażana w lumenach (im więcej lumenów, tym więcej światła emituje rzutnik). Zasada jest bardzo prosta: im więcej światła w pomieszczeniu, tym wyższa powinna być jasność projektora. A dokładniej:

  • w niewielkim, ciemnym pokoju wystarczy projektor do kina domowego o jasności od 1000 do 2000 lm,

  • w sali szkolnej lub szkoleniowej, gdzie nie jest możliwe całkowite zaciemnienie, odpowiedni będzie rzutnik od 2000 do 2500 lm,

  • w dużych centrach konferencyjnych i biznesowych uzyskanie wyraźnego obrazu będzie możliwe przy parametrach powyżej 2500 lm.

Nie bez znaczenia jest też kontrast, który odpowiada za jakość kolorów. Im wyższa jasność obrazu, tym niższy zazwyczaj jest kontrast (lub wyższa cena rzutnika). I tutaj także trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem projektora: kino domowe wymaga wysokiego kontrastu (min. 6000:1), a w biznesie i do prezentacji wystarczą już proporcje 500:1.

Odpowiednia rozdzielczość

Jakość obrazu wyświetlanego przez rzutnik zależy od jego rozdzielczości. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku kina domowego oraz wydarzeń biznesowych na wysokim szczeblu. Najpopularniejsze rodzaje rozdzielczości w przypadku projektorów to:

  • SVGA (800 × 600 pikseli),

  • XGA (1024 × 768 pikseli),

  • WXGA (1280 × 800 pikseli),

  • FULL HD (1920 × 1080 pikseli),

  • 4K (3840 × 2160 pikseli).

Optymalnym rozwiązaniem jest projektor multimedialny o rozdzielczości FULL HD, który daje ostry obraz w przystępnej cenie. Wyświetlanie obrazu 4K wiąże się zaś z wyższą ceną sprzętu oraz wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu w postaci komputera z dużą ilością pamięci RAM i wysokiej jakości kartą graficzną.

projektor-jak-wybrac

Głośniki i inne akcesoria

To, jak wybrać projektor, który spełni Twoje oczekiwania, zależy też od różnorodnych akcesoriów, w jakie może być wyposażone urządzenie. Jednym z nich są złącza, które determinują rodzaj zewnętrznego źródła obrazu. W podstawowej wersji są to najczęściej złącza HDMI i porty USB. W biznesie wykorzystuje się także nowoczesne projektory Wi-Fi. Co ciekawe, do niektórych rzutników można dokupić specjalne urządzenie do bezprzewodowej transmisji danych, co znacznie zwiększy jego funkcjonalność.

Akcesoria, które mogą okazać się przydatne podczas użytkowania rzutnika to również m.in. wbudowane głośniki, funkcja autofocus lub Ecosmart. Kupując projektor, sprawdź, które z nich naprawdę będą dla Ciebie przydatne – urządzenie z dużą ilością funkcji będzie droższe.

Nowoczesne urządzenia do domu, biura i szkoły

Jaki powinien być dobry projektor multimedialny? Dopasowany do Twoich potrzeb. Dlatego pamiętaj, że to nie cena, a parametry odpowiadają za jego użyteczność. Bez względu na to, czy szukasz rzutnika do kina domowego, czy też potrzebujesz profesjonalnego urządzenia do sali konferencyjnej, zakupy zrobisz w jednym miejscu. Sprawdź Tanietablice.pl – znajdziesz u nas nowoczesne sprzęty i gadżety do Twojego domu, biura i pracy.