Monitor interaktywny, a może tablica interaktywna? Sprawdzamy najważniejsze różnice

Monitor interaktywny, a może tablica interaktywna? Sprawdzamy najważniejsze różnice

Nowoczesne zajęcia w szkole przynoszą wiele korzyści dla procesu kształcenia dzieci i młodzieży. Dzięki nim nauka jest efektywniejsza oraz ciekawsza, a przyswajanie wiedzy odbywa się w atmosferze dobrej zabawy. Urządzenia, które obecnie wykorzystuje się najczęściej w placówkach edukacyjnych to monitory i tablice interaktywne. Planujesz ich zakup? Sprawdź, czym się od siebie różnią oraz jak wybrać odpowiedni sprzęt.

 

Innowacyjne technologie w szkole

Rozwój technologiczny nie pozostaje bez wpływu na edukację. Klasy lekcyjne oraz sale wykładowe coraz częściej są wyposażone w różnego rodzaju urządzenia, które mają za zadanie wesprzeć nauczyciela lub wykładowcę. Dlatego obok zwykłych tablicy kredowych pojawiają się tablice interaktywne z projektorami oraz monitory, które pozwalają na wyświetlanie ciekawych treści oraz zwiększają zaangażowanie uczniów w lekcje. 

Interaktywne zestawy umożliwiają m.in. projekcję filmów, obrazów i zdjęć, korzystanie z Internetu w czasie rzeczywistym, a także pisanie i rysowanie. Wykorzystuje się je zarówno do wszelkich prezentacji, jak i przeprowadzania gier, quizów oraz wyświetlania programów edukacyjnych. Dokładny sposób działania sprzętu zależy od jego rodzaju. Czym w takim razie różnią się od siebie monitor interaktywny i tablica? Przede wszystkim sposobem wyświetlania obrazu. Tablica współpracuje z komputerem i projektorem, który wyświetla na niej odbity obraz. Monitor to z kolei samodzielne urządzenie, emitujące treść przez matrycę LCD. 

Zalety monitora interaktywnego

Monitor interaktywny jest dotykowym urządzeniem, które przypomina wyglądem duży telewizor, który można powiesić na ścianie lub umieścić na stojaku. Jego główne zalety to:

  • wysoka rozdzielczość i wyraźny obraz, którego nie zaburza światło padające na obraz,

  • łatwość obsługi: urządzenie jest kompletne i zazwyczaj posiada wbudowane głośniki,

  • po monitorze można pisać jak po tablicy suchościeralnej (specjalnym pisakiem lub palcem),

  • rozbudowane oprogramowanie i przydatne funkcje.

Większość monitorów posiada wbudowany system Android. Korzystanie z niego jest proste i intuicyjne, a także daje wiele możliwości edukacyjnych.

Zalety tablicy interaktywnej

Tablice interaktywne powstały na długo przed monitorami, dlatego są znacznie powszechniejszym widokiem w placówkach edukacyjnych. Ich popularność wynika też z wielu zastosowań. Jakie korzyści daje zatem tablica interaktywna?

  • ma duże rozmiary, dlatego sprawdza się w większych salach,

  • współpracuje z wieloma programami komputerowymi,

  • może wyświetlać dowolne treści,

  • jest wielofunkcyjna: działa także jako tablica suchościeralna i magnetyczna.

Do zalet tablicy należy też niska cena, co jest szczególnie istotne, jeśli planuje się wyposażyć w nie wszystkie sale lekcyjne. 

monitor-interaktywny-do-szkoly

Warto skupić się na finansach i przeznaczeniu

Łatwość użytkowania oraz praktyczne zastosowanie to wspólne cechy monitorów i tablic interaktywnych. Trzeba też zauważyć, że urządzenia te pełnią podobne funkcje. Jak więc dokonać właściwego wyboru i sprawić, że nowoczesne zajęcia w szkole staną się faktem? Jeśli stoisz przed takim wyborem, weź pod uwagę dwa podstawowe czynniki: możliwości finansowe oraz oczekiwania względem jakości obrazu.

W sytuacji, kiedy priorytetem jest stosunkowo niewielki koszt zakupu, warto zdecydować się na tablicę interaktywną. Jeśli podstawowe kryterium to jak najlepszy obraz, lepszym wyjściem będzie natomiast monitor (wyższa rozdzielczość). Istotna jest także wielkość pomieszczenia. W mniejszych klasach lekcyjnych dobrze sprawdzi się monitor, ale już w przestronnych salach wykładowych zastosowanie znajdzie tablica, która posiada większe rozmiary i zapewni odpowiednio duży obraz.

Nowoczesna formuła prowadzenia zajęć lekcyjnych

Nowe technologie zdominowały codzienność ludzi na całym świecie, dlatego system edukacji nie może być wobec nich obojętny. Standardowe wyposażenie sal lekcyjnych to już nie tylko tablica i kreda. Nowością przestały być też projektory i komputery. Wiele wskazuje na to, że niebawem również monitory i tablice interaktywne będą codziennością w polskich szkołach. Jak nadążyć za tymi zmianami? Skorzystaj z oferty sklepu tanietablice.pl. Znajdziesz u nas m.in. tablice i monitory interaktywne, projektory i znacznie więcej nowoczesnych rozwiązań dla Twojej szkoły.