Programy do nauki i pracy zdalnej #zostanwdomu

Programy do nauki i pracy zdalnej #zostanwdomu

W tych trudnych czasach, gdzie zostaliśmy postawieni w obliczu ogólnoświatowego kryzysu epidemiologicznego, powinniśmy przede wszystkim zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Jednym z głównych zaleceń walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 jest unikanie skupisk ludzkich. Dlatego idąc za przykładem szkół i uczelni wyższych, zachęcamy firmy, które mają taką możliwość, do przejścia na tryb pracy zdalnej.

Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie kilku bezpłatnych programów do pracy i nauki z domu.

Cisco Webex

Firma Cisco ze względu na COVID rozszerzyła funkcjonalność swojego programu Webex o większą ilość użytkowników i nielimitowany czas pojedynczych sesji. Żeby korzystać z oprogramowania, wystarczy jedynie założyć konto. Nasza firma miała okazję w zeszłym tygodniu uczestniczyć we wdrożeniu zestawu monitora interaktywnego Avtek Lite 55 i laptopa z zainstalowanym programem Webex. Dzięki wykorzystaniu między innymi dołączonego do monitora oprogramowania Note i udostępnianiu pulpitu w Webex udało się przeprowadzić udaną wideokonferencję z oddziałem znajdującym się we Włoszech.

Najważniejsze cechy programu:
- spotkania do 100 uczestników
- nielimitowana długość spotkania
- screen sharing
- whiteboards
- możliwość łączenia się z aplikacji mobilnych


Microsoft Teams

Microsoft Teams jako centrum pracy zespołowej właściwie jest całkowicie niezależny od miejsca. Członkowie zespołów mogą rozmawiać, udostępniać pliki czy współpracować nad dokumentami z dowolnych miejsc na świecie i z użyciem różnych urządzeń. Firma Microsoft przygotowała darmową wersję trial, nie ograniczając się jednak do typowego dla takich usług okresu miesięcznego, lecz półrocznego. Wersja trial pozwala na korzystanie z oferty premium, w której użytkownicy Zespołów mogą nagrywać spotkania i dysponować 1TB miejsca w chmurze (w porównaniu do 2GB w zwykłej darmowej ofercie). Do korzystania z tych możliwości ma zostać zaktualizowana także darmowa wersja Teams.

  

Google Hangouts Meet

Wszyscy użytkownicy G Suite i G Suite Education mogą teraz organizować spotkania dla 250 osób bezpłatnie, streamowac video dla 100 000 widzów, nagrywać spotkania i zapisywać je na Dysku Google. Hangouts Meet jest narzędziem do wideokonferencji, usługą wywodzącą się z aplikacji Hangouts. Dotychczas funkcje te były dostępne wyłącznie w planach G Suite Enterprise, które kosztują 25 USD/miesięcznie. Teraz każdy klient G Suite może z nich korzystać do 1 lipca tego roku.

Materiały edukacyjne - polecane platformy, strony i serwisy internetowe

Epodreczniki.pl

To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Materiały dostępne na platformie są:

  • bezpłatne,
  • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
  • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
  • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
  • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

  • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
  • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
  • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

Portal wiedzy dla nauczycieli

To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

Inne pomocne strony i programy