Poradnik dla kupujących: Jaki wybrać projektor?

Jasność:  Jeden z najważniejszych parametrów każdego projektora. ny jest obraz, wyrażoną  w zestandaryzowanych jednostkach - ANSI lumenach.  Im jaśniejszy obraz tym mniejsza jest konieczność  zaciemnienia sali. Obecnie za minimalną określa się jasność na poziomie 2.500 ANSI lumenów

Kontrast: Poziom kontrastu określa stosunek natężenia światła  w miejscach o największej i najmniejszej jasności.  Im kontrast jest wyższy, tym projektor posiada większą  zdolność do wyświetlania poszczególnych odcieni kolorów.  Większy kontrast pozwala na lepsze odwzorowanie barw i zwiększenie czytelności obrazu.

Rozdzielczość: Liczba punktów (pikseli) w poziomie i pionie, z których składa się obraz. Im wyższa rozdzielczość tym obraz  jest bardziej wyraźny, dokładny oraz oddaje więcej  szczegółów i detali. Najpopularniejsze rozdzielczości  to XGA (1.024 x 768 pikseli) oraz WXGA (1.280 x 800 pikseli). Warto zwrócić uwagę, że rozdzielczości  wyświetlane są w różnym formacie. Trzeba do nich  dopasować format ekranu projekcyjnego lub tablicy interaktywnej, na których wyświetlany jest obraz.

Źródło światła: Najczęściej stosowane są wysokonapięciowe lampy  wyładowcze, których moc przekłada się na jasność  wyświetlanego obrazu. Ponieważ lampy ulegają zużyciu

(co kilka tysięcy godzin) i wymagają kosztownej wymiany,  coraz częściej stosowane są alternatywne źródła światła - diody LED lub diody LED wspierane niebieskim laserem. Takie rozwiązania są nie tylko ekologiczne (nie zawierają rtęci jak tradycyjne lampy) ale także ich żywotność  jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku lamp rtęciowych i wynosi nawet 30.000 godzin.

Obiektyw: Stosowane są różnego rodzaju obiektywy, które mają  wpływ na to z jak dużej odległości wyświetlany jest obraz.  Wyróżniamy projektory ze standardowym obiektywem  (80” z odległości 1.3 – 3 m), projektory krótkoogniskowe,  (80” z odległości 0.5 – 1.3 m) oraz ultrakrótkoogniskowe  (80” z odległości do 0.5 m). Stosowanie projektorów  krótko- i ultrakrótkoogniskowych pozwala zniwelować  cień rzucany przez prowadzącego na tablicę lub ekran  oraz chroni wzrok przed światłem rzucanym przez projektor.

Funkcja interaktywna: Funkcja interaktywna znacząco podnosi zakres zastosowania projektora. Za pomocą samego projektora  możemy uzyskać na dowolnej, płaskiej powierzchni  funkcjonalność tablicy interaktywnej. Taka funkcja działa  z każdym dostępnym na komputerach osobistych oprogramowaniem i znacząco ułatwia prowadzenie spotkań, szkoleń czy lekcji, ponieważ przekształca wyświetlany obraz w ekran dotykowy.

Wybierz projektor z naszego sklepu!

Bezprzewodowa współpraca z komputerem i urządzeniami mobilnymi: Niektóre z dostępnych urządzeń posiadają możliwość bezprzewodowego połączenia z komputerem lub urządzeniem mobilnym (smartfon, tablet). Znacząco ułatwia to prowadzenie prezentacji (brak potrzeby stosowania długich przewodów) jak i doskonale ją urozmaica - można wyświetlić prezentację z urządzenia mobilnego lub nanosić na nią notatki  za pomocą telefonu.


Kategorie